kina.krakow.pl
Film

Lorna's Silence

Le Silence de Lorna
Directed by: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Cinema program "Lorna's Silence" in Kraków

No showtimes for movie "Lorna's Silence" for today
Choose other date from the calendar above.

Movie poster Milczenie Lorny
Original title: Le Silence de Lorna
Runtime: 105 min.
Production: Włochy/Niemcy/Francja/Belgia , 2008
Release Date: 16 January 2009
Distribution: Vivarto

Directed by: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Cast: Olivier Gourmet, Morgan Marinne, Alban Ukaj, Arta Dobroshi, Jeremie Renier, Fabrizio Rongione

Główna bohaterka filmu Dardenne'ów, tytułowa Lorna, to emigrantka z Albanii, która mieszka w belgijskim mieście Liege. Lorna czeka na rozwód po fikcyjnym małżeństwie z belgijskim narkomanem, które zapewniło jej tutejsze obywatelstwo. Jest też w układach z rosyjską mafią, która jej naturalizację zamierza wykorzystać do kolejnych fikcyjnych małżeństw, a przedłużające się oczekiwanie na rozwód z Claudym chce załatwić dość radykalnie. - Ten śmieć przedawkuje i po kłopocie - mówi współpracujący z Lorną gangster. Dziewczyna, choć stosunki z mafią miały zapewnić jej pieniądze na realizację marzeń (chce ze swoim albańskim chłopakiem otworzyć mały bar) nie chce zgadzać się na morderstwo. Nieoczekiwanie decyduje się pomagać Claudy'emu w walce z nałogiem, budzi się w niej poczucie winy, a pomiędzy nią i jej fikcyjnym mężem, na przekór temu co ich połączyło, rodzi się coś naprawdę czystego. Lorna uczy się w końcu, że istniejemy także dla innych, a nie tylko dla siebie.
Prosty, pozbawiony efektów, muzyki i gwałtownej ekspresji film braci Dardenne, nie jest jednak tylko reporterskim sprawozdaniem z ewolucji postaci. To współczesna przypowieść o winie i odkupieniu, przez które przebija wielka wiara w oczyszczającą siłę miłości.


Average rate: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
1679 votes. | Rate movie

Your comments

mojobeat 12. December 2010, 22:42

Bracia Dardenne znowu potwierdzają, że mają wyjątkowy zmysł podejmowania trudnych tematów. Rola Arty Dobroshi w tym filmie jest doprawdy dość trudna i śmiała, i należą jej się spore brawa. Mamy w tym filime przede wszystkim dość ponury i beznadziejny obraz imigrantów w Belgii, przy czym twórcy jednak dają nam do zrozumienia, że mając w coś wiarę może przynieść jednak zbawienie. Wybitny film, który na pewno otworzy nie jednemu oczy.

enigma 28. April 2010, 15:39

Na pewno nie jest wyjątkowy, a nawet jeśli chciałoby się, by taki był, to i tak szybko się o nim zapomina. Serce biło mi ciągle tym samym rytmem, więc o czymś to świadczy :-) Mimo, że próbowałam polubować się ze skromnością w tym filmie, to i tak bardzo mi ona przeszkadzała. Jakaś drobna powiastka gdzieś w czasie i o - czymś.

mł 30. January 2009, 21:15

warto!!!!

Kasia 26. January 2009, 21:07

film, który nie wywołał u mnie emocji...widziałam lepsze

primo19 24. January 2009, 17:27

Bardzo skromny, zrealizowany z pokorą wobec niełatwego tematu film, która - jak to u braci Dardenne - obywa się bez żadnych dramaturgiczno-narracyjnych atrakcji. Bardzo dobre role całej obsady. Warto zobaczyć, warto przeżyć.

Add new comment Lorna's Silence

Your opinion about the movie: