kina.krakow.pl
Film

Historia jednej zbrodni


Directed by: Mariusz Pilis

Cinema program "Historia jednej zbrodni" in Kraków

No showtimes for movie "Historia jednej zbrodni" for today
Choose other date from the calendar above.

Movie poster Historia jednej zbrodni
Original title: Historia jednej zbrodni
Runtime: 75 min.
Production: Polska , 2023
Release Date: 9 June 2023
Distribution: Rafael

Directed by: Mariusz Pilis

Nowy film znakomitego dokumentalisty Mariusza Pilisa opowiada przejmującą historię rodziny Ulmów: Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci, którzy poświęcili swoje życie, próbując ratować życie dwóch żydowskich rodzin. Niewyobrażalna zbrodnia, której 24 marca 1944 roku dokonali Niemcy, mordując z zimną krwią także malutkie dzieci Ulmów, jest dla reżysera punktem wyjścia do śledztwa w tej sprawie. Jego wyniki są szokujące…

Reżyser dotarł do niepublikowanych wcześniej materiałów, przeprowadził szereg rozmów, podążył powojennym tropem odpowiedzialnych za mord… Dzięki temu widz z przerażającym zdumieniem odkrywa prawdę, że sprawcy tej okrutnej zbrodni nie ponieśli za nią kary, a żandarm, który wydał wyrok na Ulmów i przeprowadził ich egzekucję, przez lata cieszył się szacunkiem i uznaniem w Niemczech.

Historia jednej zbrodni to nie tylko świetnie zrealizowany, trzymający uwagę widzów od pierwszej do ostatniej minuty dokument. To także film misyjny, w służbie prawdy, dopowiadający brakujące elementy historii rodziny Ulmów, nad którymi do tej pory nikt się nie pochylił.

Obraz wchodzi na ekrany kin w szczególnym momencie, kiedy to polscy katolicy przygotowują się do zaplanowanej na 10 września uroczystej beatyfikacji rodziny Ulmów. Będzie to wydarzenie bezprecedensowe w historii Kościoła: po raz pierwszy na ołtarze zostanie wyniesiona cała rodzina, w tym nienarodzone dziecko.


Average rate: 6.0
rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0
5 votes. | Rate movie
IMDb© rate: Historia jednej zbrodni on IMDb

Movie trailer: Historia jednej zbrodni

Your comments

Mru 11. June 2023, 8:27

Film o sprawach doskonale znanych (beztroskie powojenne życie nazistowskich zbrodniarzy). Tragiczna historia Ulmów traci w nim na swoim tragizmie właśnie, a w zamian dostajemy obraz posklejany (!) z różnych elementów, którego głównym bohaterem jest tak naprawdę dziennikarz - scenarzysta i reżyser w jednym, jak wynika z napisów końcowych. Artystycznie i filmowo - po prostu nic (zdjęcia i animacje słabiutkie; montaż z tego wszystkiego najlepszy). Szkoda, bo w Ulmom należy się wreszcie porządnie opowiedziana i zrobiona filmowa historia.

Add new comment Historia jednej zbrodni

Your opinion about the movie: