|

Wasze hity

  1. Le Mans '66
  2. Midway
  3. Na noże
  4. Boże Ciało
  5. Ikar. Legenda Mietka K...
  6. Nieplanowane
  7. Parasite
  8. Ból i blask
  9. Czarownica 2
  10. Joker
KEI

Fanatyk

Believer
Reżyseria: Henry Bean

Repertuar filmu "Fanatyk" w Krakowie

Brak repertuaru dla filmu "Fanatyk" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Fanatyk
Tytuł oryginalny: Believer
Czas trwania: 98 min.
Produkcja: USA , 2001
Premiera: 10 maja 2002
Dystrybutor filmu: Tantra

Reżyseria: Henry Bean
Obsada: Ryan Gosling, Summer Phoenix, Glenn Fitzgerald, Theresa Russell

Fanatyk jest współczesną opowieścią o młodzieńczym buncie nowojorskiego chłopaka – Żyda. Zrozumiałe jest, że to zjawisko dotyka szczególnie silnie najinteligentniejszych. Jednak w przypadku bohatera przeradza się w dramat determinujący całe jego życie.

Obdarzony silną osobowością, samodzielnie myślący uczeń jesziwy podczas rozważań nad wersetami Tory traktującymi o boskim żądaniu, by Abraham w imię wiary ofiarował własnego syna Izaaka – Danny Balint, doznaje szoku porażony okrucieństwem Boga. W interpretacji chłopaka przypowieść ta jest dowodem pychy i siły niszczącej ludzką miłość.

Wstrząsające odkrycie prowadzi Dannego do otwartej wojny z Bogiem i co za tym idzie do przeciwstawienia się własnej społeczności, zakwestionowania jej tożsamości religijnej i kulturowej.

W prostej konsekwencji chłopak staje się antysemitą, okrutny jak jego Bóg dołącza do skinheadów. Nienawidzi swoich i pogardza jednocześnie żądnymi krwi osiłkami. Brnie dalej, dzięki swojej inteligencji robi karierę jako ideolog w organizacjach neofaszystowskich. Tam poznaje dziewczynę, rodzi się zauroczenie perwersyjną przemocą, ale pod wpływem dziewczyny zafascynowanej duchowością Dannego przeradza się w miłość pełną szacunku dla pierwotnej tradycji religijnej chłopaka.

Bohater jednak nie przestaje dokonywać aktów terroru i przemocy wobec Żydów. Mimo iż jest świadomy irracjonalności antysemityzmu, przyziemnych motywów kierujących neofaszystami, którzy wykorzystują zbrodnicze instynkty skinheadów do swych czysto merkantylnych celów.

Skazany przez sąd za bójkę w restauracji chłopak poddany zostaje terapii uczłowiecznienia przez ocalałych z Holocaustu. Opowiadanie starca, który przeżył śmierć syna zamordowanego przez hitlerowca doprowadza Dannego do wściekłości – to znowu pokorny Abraham ofiarował własne dziecko. Furia z powodu odwiecznej bierności Żydów przesłania chłopakowi tragedię Zagłady, jednak obraz zamordowanego dziecka i rozpacz starca zaczynają go prześladować, podobnie jak widok Tory profanowanej przez skinheada. I to spowoduje refleksję, Danny wówczas zrozumie gotowość ofiary Abrahama i istotę wiary, ale będzie również wiedział, że doszedł już za daleko i aby wrócić musi sam stać się Izaakiem. Dokonuje samoofiary w Yom Kippur – Święto Odkupienia.

Inspiracją do Fanatyka stało się autentyczne wydarzenie mające miejsce w 1964 roku w Nowym Yorku. Otóż dziennikarz New York Timesa dowiódł po aresztowaniu członków Ku Klux Klanu, którzy zaatakowali dzielnicę żydowską w Bronxie, że jednym z demonstrantów był żydowski wyrostek. Ujawnienie prawdy doprowadziło chłopaka do ostateczności – wybrał samobójstwo. Jednak ten fakt znalazł w filmie tylko odległe echo sprowadzające się do stworzenia jednej sceny przytaczającej rozmowę chłopca z dziennikarzem. W istocie film stał się głęboką uniwersalną debatą na temat potrzeby posiadania tożsamości przez człowieka i jej przeciwieństwa – niszczącej wszystko przemocy.Średnia ocena: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
Oceniono 1675 razy. | Oceń film

Wasze opinie

olka 19. sierpnia 2003, 19:05

wstrząsający
mimo, ze nie jestem włascicielka kina, podobal mi sie bardzo. polecam.

artek 1. sierpnia 2003, 19:22

syf
gówno nie film te recenzje piszą chyba pracownicy kin to widać ten film to syf

Pandora 15. września 2002, 17:09

bez dna?
można oglądac go pare razy i zawsze wpadnie sie na jakąś nową myśl...dotycząca nawet samego siebie.zachwycona jestem.

FTO 22. czerwca 2002, 16:24

GENIALNIE BŁYSKOTLIWY
Jeden z niewielu filmów ostatnich czasów, którego przesłanie wywołuje dreszczyk. Naprawde dobry, warto wydać kilka zeta na wartościowy scenariusz.

asia 16. czerwca 2002, 20:21

najlepszy film w tym miesiącu
to trzeba zobaczyc.

Pola 8. czerwca 2002, 20:21

Jeszcze go nie ogladalam bo w moim miescie jest tylko w 4 kinach , za daleko ode mnie , ale naprawde z ogromna checia go obejrze , wlasciwie juz sie nie moge doczekac !!!!!! pozdrawiam:)
Jeszcze go nie ogladalam bo w moim miescie jest tylko w 4 kinach , za daleko ode mnie , ale naprawde z ogromna chcecia go obejrze , wlasciwie juz sie nie moge doczekac!!!!!!!!!:) pozdrawiam

Narratot 31. maja 2002, 12:32

Film jest rozbity !!
Nie uważam aby ten film mógł zachwycić kogokolwiek... kolejna starająca się szokiem podbić widownie pozycja. Nie rozumiem o co wszystkim chodzi.Nara

M. 29. maja 2002, 13:44

Robi wrażenie !
... tym bardziej wieżyć się nie chce że oparty jest na faktach !

kasia 28. maja 2002, 18:15

poprostu zaj.bisty !!!
wcześniej moimi ulubionymi filmami były - "requiem dla snu" i "american history x" , a teraz dołączył do nich 'fanatyk" .
pozdrawiam i miłego oglądania ( sama idę na niego jeszcze raz w czwartek )
pa

kasia 28. maja 2002, 18:14

poprostu zaj.bisty !!!
wcześniej moimi ulubionymi filmami były - "requiem dla snu" i "american history x" , a teraz dołączył do nich 'fanatyk" .
pozdrawiam i miłego oglądania ( sama idę na niego jeszcze raz w czwartek )
pa

y 26. maja 2002, 12:38

swietny!!!!!!!!!!
bardzo wstrzasajacy ,trzymajacy w napieciu do ostatniej minuty film,zrobil na mnie ogromne wrazenie,po wyjsciu z kina bylam jak zaczarowana, naprawde warto to zobaczyc

mf 12. maja 2002, 22:54

REWELACJA!!!!!!!
Porazajacy, wstrzasajacy! Widze ze jeszcze malo osob go widzialo bo inaczej az roiloby sie tu od komentarzy. To jeden z lepszych filmow jakie ostatnio widzialam. Obowiazkowo obejrzec!!

facet z kasa 26. kwietnia 2002, 15:09

rewelacja francja
Film jest miodzio choc nie mam o nim zielonego pojecia .

Dodaj nowy komentarz Fanatyk

Twoja opinia o filmie:

Repertuar kin na telefonie

Teraz w kinach

Premiery

13 grudnia
6 grudnia
29 listopada

Zapowiedzi

19 grudnia
20 grudnia
25 grudnia
27 grudnia
3 stycznia
» więcej zapowiedzi

Repertuar Kin