|

Wasze hity

  1. Bohemian Rhapsody
  2. Jezioro dzikich gęsi
  3. Carol
  4. Najświętsze serce
  5. Sala samobójców. Hejte...
  6. Parasite
  7. Interstellar
  8. Zwierzogród
  9. Na noże
  10. Narodziny gwiazdy
KEI

Fanatyk

Believer
Reżyseria: Henry Bean

Repertuar filmu "Fanatyk" w Krakowie

Brak repertuaru dla filmu "Fanatyk" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Fanatyk
Tytuł oryginalny: Believer
Czas trwania: 98 min.
Produkcja: USA , 2001
Premiera: 10 maja 2002
Dystrybutor filmu: Tantra

Reżyseria: Henry Bean
Obsada: Ryan Gosling, Summer Phoenix, Glenn Fitzgerald, Theresa Russell

Fanatyk jest współczesną opowieścią o młodzieńczym buncie nowojorskiego chłopaka – Żyda. Zrozumiałe jest, że to zjawisko dotyka szczególnie silnie najinteligentniejszych. Jednak w przypadku bohatera przeradza się w dramat determinujący całe jego życie.

Obdarzony silną osobowością, samodzielnie myślący uczeń jesziwy podczas rozważań nad wersetami Tory traktującymi o boskim żądaniu, by Abraham w imię wiary ofiarował własnego syna Izaaka – Danny Balint, doznaje szoku porażony okrucieństwem Boga. W interpretacji chłopaka przypowieść ta jest dowodem pychy i siły niszczącej ludzką miłość.

Wstrząsające odkrycie prowadzi Dannego do otwartej wojny z Bogiem i co za tym idzie do przeciwstawienia się własnej społeczności, zakwestionowania jej tożsamości religijnej i kulturowej.

W prostej konsekwencji chłopak staje się antysemitą, okrutny jak jego Bóg dołącza do skinheadów. Nienawidzi swoich i pogardza jednocześnie żądnymi krwi osiłkami. Brnie dalej, dzięki swojej inteligencji robi karierę jako ideolog w organizacjach neofaszystowskich. Tam poznaje dziewczynę, rodzi się zauroczenie perwersyjną przemocą, ale pod wpływem dziewczyny zafascynowanej duchowością Dannego przeradza się w miłość pełną szacunku dla pierwotnej tradycji religijnej chłopaka.

Bohater jednak nie przestaje dokonywać aktów terroru i przemocy wobec Żydów. Mimo iż jest świadomy irracjonalności antysemityzmu, przyziemnych motywów kierujących neofaszystami, którzy wykorzystują zbrodnicze instynkty skinheadów do swych czysto merkantylnych celów.

Skazany przez sąd za bójkę w restauracji chłopak poddany zostaje terapii uczłowiecznienia przez ocalałych z Holocaustu. Opowiadanie starca, który przeżył śmierć syna zamordowanego przez hitlerowca doprowadza Dannego do wściekłości – to znowu pokorny Abraham ofiarował własne dziecko. Furia z powodu odwiecznej bierności Żydów przesłania chłopakowi tragedię Zagłady, jednak obraz zamordowanego dziecka i rozpacz starca zaczynają go prześladować, podobnie jak widok Tory profanowanej przez skinheada. I to spowoduje refleksję, Danny wówczas zrozumie gotowość ofiary Abrahama i istotę wiary, ale będzie również wiedział, że doszedł już za daleko i aby wrócić musi sam stać się Izaakiem. Dokonuje samoofiary w Yom Kippur – Święto Odkupienia.

Inspiracją do Fanatyka stało się autentyczne wydarzenie mające miejsce w 1964 roku w Nowym Yorku. Otóż dziennikarz New York Timesa dowiódł po aresztowaniu członków Ku Klux Klanu, którzy zaatakowali dzielnicę żydowską w Bronxie, że jednym z demonstrantów był żydowski wyrostek. Ujawnienie prawdy doprowadziło chłopaka do ostateczności – wybrał samobójstwo. Jednak ten fakt znalazł w filmie tylko odległe echo sprowadzające się do stworzenia jednej sceny przytaczającej rozmowę chłopca z dziennikarzem. W istocie film stał się głęboką uniwersalną debatą na temat potrzeby posiadania tożsamości przez człowieka i jej przeciwieństwa – niszczącej wszystko przemocy.Średnia ocena: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
Oceniono 1675 razy. | Oceń film

Wasze opinie

olka 19. sierpnia 2003, 19:05

wstrząsający
mimo, ze nie jestem włascicielka kina, podobal mi sie bardzo. polecam.

artek 1. sierpnia 2003, 19:22

syf
gówno nie film te recenzje piszą chyba pracownicy kin to widać ten film to syf

Pandora 15. września 2002, 17:09

bez dna?
można oglądac go pare razy i zawsze wpadnie sie na jakąś nową myśl...dotycząca nawet samego siebie.zachwycona jestem.

FTO 22. czerwca 2002, 16:24

GENIALNIE BŁYSKOTLIWY
Jeden z niewielu filmów ostatnich czasów, którego przesłanie wywołuje dreszczyk. Naprawde dobry, warto wydać kilka zeta na wartościowy scenariusz.

asia 16. czerwca 2002, 20:21

najlepszy film w tym miesiącu
to trzeba zobaczyc.

Pola 8. czerwca 2002, 20:21

Jeszcze go nie ogladalam bo w moim miescie jest tylko w 4 kinach , za daleko ode mnie , ale naprawde z ogromna checia go obejrze , wlasciwie juz sie nie moge doczekac !!!!!! pozdrawiam:)
Jeszcze go nie ogladalam bo w moim miescie jest tylko w 4 kinach , za daleko ode mnie , ale naprawde z ogromna chcecia go obejrze , wlasciwie juz sie nie moge doczekac!!!!!!!!!:) pozdrawiam

Narratot 31. maja 2002, 12:32

Film jest rozbity !!
Nie uważam aby ten film mógł zachwycić kogokolwiek... kolejna starająca się szokiem podbić widownie pozycja. Nie rozumiem o co wszystkim chodzi.Nara

M. 29. maja 2002, 13:44

Robi wrażenie !
... tym bardziej wieżyć się nie chce że oparty jest na faktach !

kasia 28. maja 2002, 18:15

poprostu zaj.bisty !!!
wcześniej moimi ulubionymi filmami były - "requiem dla snu" i "american history x" , a teraz dołączył do nich 'fanatyk" .
pozdrawiam i miłego oglądania ( sama idę na niego jeszcze raz w czwartek )
pa

kasia 28. maja 2002, 18:14

poprostu zaj.bisty !!!
wcześniej moimi ulubionymi filmami były - "requiem dla snu" i "american history x" , a teraz dołączył do nich 'fanatyk" .
pozdrawiam i miłego oglądania ( sama idę na niego jeszcze raz w czwartek )
pa

y 26. maja 2002, 12:38

swietny!!!!!!!!!!
bardzo wstrzasajacy ,trzymajacy w napieciu do ostatniej minuty film,zrobil na mnie ogromne wrazenie,po wyjsciu z kina bylam jak zaczarowana, naprawde warto to zobaczyc

mf 12. maja 2002, 22:54

REWELACJA!!!!!!!
Porazajacy, wstrzasajacy! Widze ze jeszcze malo osob go widzialo bo inaczej az roiloby sie tu od komentarzy. To jeden z lepszych filmow jakie ostatnio widzialam. Obowiazkowo obejrzec!!

facet z kasa 26. kwietnia 2002, 15:09

rewelacja francja
Film jest miodzio choc nie mam o nim zielonego pojecia .

Dodaj nowy komentarz Fanatyk

Twoja opinia o filmie:

Repertuar kin na telefonie

Teraz w kinach

Premiery

7 sierpnia
31 lipca
24 lipca

Zapowiedzi

14 sierpnia
» więcej zapowiedzi

Repertuar Kin