|

Wasze hity

  1. Zieja
  2. Tenet
  3. Nadzieja
  4. Basia
KEI

Mandarynki

Mandariinid
Reżyseria: Zaza Urushadze

Repertuar filmu "Mandarynki" w Krakowie

Brak repertuaru dla filmu "Mandarynki" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Mandarynki
Tytuł oryginalny: Mandariinid
Czas trwania: 87 min.
Produkcja: Estonia/Gruzja , 2013
Gatunek: dramat / wojenny
Premiera: 6 czerwca 2014
Dystrybutor filmu: Art-House

Reżyseria: Zaza Urushadze
Obsada: Giorgi Nakashidze, Elmo Nüganen, Raivo Trass

Jesień – ulubiona pora roku poetów i melancholików – to też czas, w którym w jednych z sadów w Abchazji dojrzewają mandarynki. Od morza wieje jeszcze ciepły wiatr, lasy na wzgórzach pokrywają się złotymi liśćmi. Jest rok 1992, więc ciszę przerywają odgłosy toczącej się wokół wojny. Mało kto je słyszy, bo okolica zagrożona wojenną pożogą jest już praktycznie wyludniona. Swoich domów nie opuścili tylko bezstronni Estończycy – Markus (Elmo Nueganen) i jego sąsiad Ivo (Lembit Ulfsak). Córka Iva wróciła do Estonii, uciekła przed wojną. Mężczyzna nie ma w sobie siły, by zerwać więź z przeszłością i opuścić miejsce, w którym została pochowana jego żona. Markus pielęgnuje sad mandarynkowych drzew, Ivo wyplata kosze, w których obaj plantatorzy sprzedają owoce regularnie pojawiającym się w okolicy żołnierzom. Konflikt zbrojny w okolicy nabiera jednak na sile. Po jednej z bitew Ivo znajduje ocalałego z potyczki, rannego Czeczena Ahmeda (Giorgi Nakashidze). Nie zważając na niebezpieczeństwo zabiera go do swojego domu. Grzebiący zmarłych Gruzinów Markus znajduje tymczasem młodego rannego Gruzina o imieniu Niko (Mikhail Meskhi). Bezstronni plantatorzy mają teraz pod swoim dachem żołnierzy wrogich sobie armii. Czy mężczyźni będą potrafili się porozumieć i w małej abchaskiej wiosce nie rozleje się więcej krwi?Średnia ocena: 6.0
rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0
Oceniono 52 razy. | Oceń film

Trailer filmu: Mandarynki

Wasze opinie

Domki nad morzem Balfala Ostrowo 14. kwietnia 2015, 14:54

Doskonały film, w którym bez zbędnego moralizowania i patosu docieramy do sedna i zarazem puenty filmu - gdzie został pokazany bezsens wojny. I choć bohaterowie filmu doskonale rozumieją, że nie da się zatrzymać otaczającego ich konfliktu, myślę, że dochodzą do tego samego wniosku, że wojna jest nie tylko niepotrzebna, ale także nie ma najmniejszego sensu. Reżyser jednak nikogo nie poucza - po prostu snuje swoja opowieść , opowieść że to co wartościowe i dobre, zostaje zniszczone przez narodowe waśnie i snobistyczne i egoistyczne interesy przywódców Państw. Temat bardzo aktualny... w kontekście tego, co się dzieje za nasza wschodnia granicą.

/KK 13. czerwca 2014, 19:19

Przepiękny w swej prostocie i minimalizmie. Ważny, choć pozornie niewiele się dzieje. A do tego cudownie przestrzenna Gruzja, jaką widziałam niedawno...

ppati 12. czerwca 2014, 13:39

bardzo dobry film,
piękny, melancholijny i głęboki,
tematem i atmosferą przypomina "Ziemię niczyją", ale mimo wszystko to całkiem inny film, więc tym bardziej trzeba go zobaczyć!
Dla koneserów i wrażliwców.

Toć to ja 4. czerwca 2014, 22:27

Prawdopodobnie najlepszy film jaki oglądełm. Fakt, że oglądałem go w wersji oryginalnej i 1/3 była po estońsku, którego w ogóle nie rozumiem, ale wcale nie zmieniło to odbioru filmu.

Dodaj nowy komentarz Mandarynki

Twoja opinia o filmie:

Repertuar kin na telefonie

Teraz w kinach

Premiery

25 września
18 września
11 września

Zapowiedzi

30 września
2 października
4 października
9 października
16 października
» więcej zapowiedzi

Repertuar Kin