|

Wasze hity

  1. Diuna
  2. Nie czas umierać
  3. Sound of Metal
  4. Nędzarz i Madame
  5. Wesele
  6. Oni
  7. Młodość
  8. Mystery Train
  9. Gabinet doktora Caliga...
  10. Męczeństwo Joanny D'Ar...
KEI

Gniazdo

Colo
Reżyseria: Teresa Villaverde

Repertuar filmu "Gniazdo" w Krakowie

Brak repertuaru dla filmu "Gniazdo" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Gniazdo
Tytuł oryginalny: Colo
Czas trwania: 136 min.
Produkcja: Portugalia/Francja , 2017
Gatunek: dramat
Premiera: 19 stycznia 2018
Dystrybutor filmu: Bomba Film

Reżyseria: Teresa Villaverde
Obsada: Joao Pedro Vaz, Alice Albergaria Borges, Beatriz Batarda

Tak zwane kino festiwalowe i tak zwane kino gatunkowe to z reguły dwie różne bajki. W skrajnie uproszczonej, skrajnie niesprawiedliwej i podszytej skrajnym snobizmem wizji podział obowiązków wygląda następująco: pierwsze z nich żywi się innowacją, drugie – kodyfikacją. Albo tak: kino autorskie samo tworzy sobie swój język, kino gatunkowe natomiast posługuje się językiem gotowym. W tej klasyfikacji gubi się jednak banalna prawda o tym, że reżyserzy-autorzy nie działają w próżni, że sami wpisują się w pewne tradycje i posługują pewnymi konwencjami. Innymi słowy: w ramach kina autorskiego również znajdziemy realizacje, które można by nazwać gatunkowymi. To filmy powstałe w myśl jakichś mód, tendencji, mniej lub bardziej powszechnych. Portugalski „Colo” jest właśnie jednym z nich – na dobre i złe.

Film Teresy Villaverde to bowiem wzorcowy przykład kina postantonioniowskiego, kina często określanego epitetem „slow”. Szufladka jest oczywiście niezwykle pojemna, ale „Colo” plasuje się całkiem blisko wyjściowej formuły. Jak niegdyś Antonioni, reżyserka bierze na warsztat problemy społeczne, ale opowiada o nich pośrednio, przez pryzmat egzystencjalnych zmagań bohaterów. Fabułę – rozcieńcza. Przejawy aktorstwa – tonuje. (…)

„Colo” opowiada o pewnej rodzinie. Mąż nie pracuje i całymi dniami przesiaduje w domu, coraz bardziej tracąc kontakt z rzeczywistością. Żona zasuwa na dwóch etatach, wciąż nieobecna. Córka, Marta, tylko apatycznie przeczekuje do nadejścia wieczoru, by móc znowu snuć się gdzieś po nocy wraz z najbliższą koleżanką, Júlią. W toku filmu tych czworo doświadczy szeregu perypetii: niechcianej ciąży, nieudanego wymuszenia, próby samobójczej i podmiany tożsamości. Villaverde jednak nie da się porwać dramatyzmowi tych wydarzeń, opowie o nich z niezmiennym dystansem. Trochę tak, jakby obserwowała klatkę, gdzie zamknięto istoty o jakichś ekscentrycznych, niezrozumiałych dla niej obyczajach. Czy to scenariuszowy przypadek, że Marta sama posiada akurat udomowionego ptaszka, którego trzyma akurat w klatce? Pewnego dnia zwierzątko zapada na dziwną chorobę i umiera – trochę symbolicznie, a trochę ot, tak. (…)

W jednej z pierwszych scen Marta przychodzi do domu i znajduje w nim ojca, poddenerwowanego i przekonanego, że żona właśnie go opuściła. Ta jednak chwilę później wraca – jak twierdzi, z pracy – i macha ręką na podobną niedorzeczność. Innego dnia nastolatka zauważa jednak matkę na obiedzie z obcym mężczyzną. Czy to jej kochanek, dowód, że ojciec faktycznie miał powody do obaw? Trudno powiedzieć, postać pojawia się bowiem w jednej scenie, wypowiada grzecznościowe „dzień dobry” i wychodzi, by już więcej nie powrócić. Podobny los czeka zresztą wielu bohaterów i wiele wątków. Trochę tak, jakby świat Marty powoli rozpadał się na jej oczach, wyparowywał: ojciec jest na bezrobociu, matka ciągle nieobecna, a w ich mieszkaniu wyłączyli prąd. O co chodzi? Jak nie wiadomo o co, to wiadomo, że o pieniądze. Zaskoczenia nie ma: wiodącym tematem filmu jest wielkie wyparte całego kraju – kryzys.Średnia ocena: 0.0
rating 0.0 rating 0.0 rating 0.0 rating 0.0 rating 0.0 rating 0.0 rating 0.0 rating 0.0 rating 0.0 rating 0.0
Oceniono 0 razy. | Oceń film
Ocena IMDb©: Gniazdo on IMDb

Trailer filmu: Gniazdo

Wasze opinie

Paulina 5. października 2020, 16:23

To też nie to "Gniazdo"!!! Teraz jest grane "The Nest"!

Dodaj nowy komentarz Gniazdo

Twoja opinia o filmie:

Repertuar kin na telefonie

Teraz w kinach

Premiery

3 grudnia
26 listopada
19 listopada

Zapowiedzi

10 grudnia
17 grudnia
22 grudnia
24 grudnia
» więcej zapowiedzi

Repertuar Kin